Parfüm kéziszótár
Biztos már te is voltál zavarban vásárlás közben, mert nem tudtad, mi van ráírva a kedvenced dobozára. Ahogy a tavasz egyre közelebb lopódzik és már egyre erőteljesebben jelzi közeledtét, úgy kerülnek elő a sokszínű parfümökbe zárt csodás világok.
Mai írásunk segít eligazodni a parfümök néha zavaros világban, ezért ajánlott akár többször is elolvasni a tartalmat, hogy minél inkább rögzüljön.
A parfüm összetétele
Fejjegy: amikor megszagolunk egy illatot, először a fejjegyében találó összetevőket érezzük. Ezek általában markáns illatok, amelyek gyorsan elpárolognak.
Szívjegy: a szívjegyben található komponensek tovább megmaradnak, mint az alapjegy összetevői, de kevesebb ideig érezhetőek, mint a fejjegy tagjai. Általában a virágos vagy a zöld illatkomponensek közül kerülnek ki: például rózsa vagy levendula.
Alapjegy: az alapjegy a parfüm leghangsúlyosabb része. A szívjegy és a fejjegy teremti meg az illat fő hangulatát és stílusát, míg az alapjegy általában csak 30 perc eltelte után érezhető. A pézsma az egyik legnépszerűbb alapjegy.
Parfüm illattípusok
Virágos: virágok illatából álló kompozíció. Közkedvelt kombináció a narancsvirág, a bazsarózsa, a narancsvirágolaj és a frézia. Olyan virágos illatot is létre lehet hozni, amelyben egy virág illata dominál, például a rózsáé.
Gyümölcsös: bármilyen gyümölcsről is legyen szó, legyen az málna, alma, grépfrút vagy citrom, a gyümölcsös illatok friss és nőies hatást nyújtanak.
Orientális: az orientális illatok legmarkánsabb összetevője az ámbra. Általában édes és meghitt hatást keltenek, rendkívül közkedvelt illatok. Sok esetben társítanak jegyeihez tonkababot és vaníliát.
Fűszeres / Fás: ezek az illatok körbeölelik a viselőjüket. Fűszeres válfajaik gyakran tartalmaznak dohányt, fahéjat, szantálfát, cédrust vagy friss gyömbért. A fás - fűszeres illatok népszerű összetevője a pacsuli.
A parfüm típusai, osztályozások
Eau de Cologne: Az eau de cologne elnevezés általában alacsony, cc. 3%-os koncentrációjú parfümöt jelent. Ideális választás meleg nyári napokra.
Eau de Toilette: az eau de toilette 3-8%-os koncentrációjú, könnyedebb parfümfajta. Illata frissítő, érezhető órákon át, de nem tart egész nap. Használata inkább tavaszra és nyárra ajánlott.
Eau de Parfum: az eau de parfum az egyik leggyakoribb és legnépszerűbb parfüm koncentráció, mely alapjegyből, szívjegyből és fejjegyből tevődik össze és 10-30% között parfümolaj tartalommal bír. Illata órákig tart, az alap illatjegyek akár 24 órán át is, így igen alkalmas egész napi használatra.
Parfum: A parfüm tartalmazza legmagasabb koncentrációban a parfümolajat. Alapjegyből, szívjegyből és fejjegyből álló elegye fokozatosan bontakozik ki, így egész nap tart.